Ayaklıklar

Çamaşır makinelerinde dengenin en önemli unsurları olan ayaklıklar doğru şekilde ayarlanmalıdır. Bu ürünlerin büyük bir potansiyel enerjisi vardır. Özellikle, çalışır durumdayken hızla dönen parçalar büyük bir merkez kaç kuvveti meydana getirir. İç kısımda yay sistemleri ve titreşimleri önleyici önlemler olsa da ayaklıklar da bu işlemlerin önemli bir parçasıdır.

Ayaklıkların doğru şekilde hizalanması montaj aşamasında teknik servis tarafından gerçekleştirileceğinden büyük bir sorun yaşanmaz. Fakat, sonrasında cihazın yerini değiştirmek isterseniz profesyonel yardım almanız gerekir. Üstelik, sadece yer değiştirme değil diğer bazı nedenler de ayarların bozulmasına sebep olabilir. Bu nedenle hizalama işlemi tekrar gerekir.

Mükemmel bir dengenin sağlanması için ayaklıklar üretilirken, her biri diğerlerinden bağımsız şekilde ayarlanabilecek şekilde tasarlanırlar. Bu sayede, tek olarak ayar yaparak denge sağlanması da mümkündür. Dikkat edilecek hususlardan birisi de ayarlanan uzunluğun belli değerler içinde kalmasıdır.

Bahsettiğimiz değerlerin belirlenmesinde etkin olan faktörlerden birisi cihazın ağırlıyken, diğer bir faktör de ayaklarda kullanılan malzemenin cinsi ve yoğunluğudur. Tabii ki belirtilen değerler hesaplanırken emniyet katsayıları da hesaba katılmış olunmalıdır.

Sonuç olarak söylemekte fayda olan konu, basit gibi görünen bir ayarın bile, yanlış yapıldığı taktirde daha fazla soruna sebep olabileceğidir. Bundan korunmanın yolu basit ve tektir. O da, uzman teknik servis elemanlarının desteğini her işlemde talep etmektir.


İstanbul Beyaz Eşya Servis